Podstawowe wskazówki dotyczące korzystania z oczyszczacza powietrza.
Nie widać ich gołym okiem, ale w powietrzu znajduje się mnóstwo cząsteczek, które mogą mieć wpływ na Twoje zdrowie. Rozwiązanie? Kup oczyszczacz powietrza. Urządzenie zaprojektowane specjalnie po to, aby odnowić atmosferę, którą oddychasz w swoim domu.
Logicznie rzecz biorąc, możemy myśleć, że powietrze w domu jest czystsze niż na zewnątrz (szczególnie dotknięte zanieczyszczeniami), ale nie zawsze tak jest. Czasami w domu gromadzą się specyficzne cząsteczki, które mogą mieć wpływ na układ oddechowy, np. z mebli, podłóg, izolacji, farb, środków czyszczących, a nawet tekstyliów. Bardzo przydatny jest również pulsoksymetr, czyli czujnik mierzący ilość tlenu we krwi, w który wyposażone są nowe smartwatche.
Oprócz cząsteczek pochodzenia syntetycznego, istnieją również inne, na które alergicy są szczególnie wrażliwi, takie jak kurz, sierść zwierząt domowych, roztocza lub mikroorganizmy. A jeśli w domu są palacze, dym będzie szczególnie agresywny w stosunku do najmłodszych domowników.
Z tego powodu dobrym pomysłem jest posiadanie oczyszczacza powietrza. Małe urządzenie domowe, którego zadaniem jest odnawianie i „oczyszczanie” powietrza w tych czterech ścianach. Zanim jednak kupisz jeden z nich, proponujemy Ci ten podstawowy przewodnik po tym, jak działają oczyszczacze.
Co to jest oczyszczacz powietrza i jak działa?
Jeśli w gospodarstwie domowym są alergicy, dzieci lub osoby starsze, szczególnie zalecane jest stosowanie oczyszczacza powietrza. Mówimy tutaj o przyczynianiu się do zdrowia dróg oddechowych tych wrażliwych grup, ale dla reszty rodziny zapewni to również komfort termiczny, jakość powietrza i czyste, wolne od zapachów środowisko.
Oczyszczacze powietrza to urządzenia, które oczyszczają, filtrują i czyszczą środowisko domowe poprzez zatrzymanie cząsteczek za pomocą wentylatora, a następnie przepuszczenie ich przez system filtrujący, w którym te zanieczyszczenia są osadzane. Powietrze końcowe, które jest zwracane, jest wyższej jakości.
Rodzaje filtrów.
Filtry są prawdziwymi graczami, jeśli chodzi o poprawę jakości powietrza, którym oddychasz. Jednak nie wszystkie są takie same, ani nie wszystkie mają te same cechy lub funkcjonalność.
1. Filtr HEPA.
Jeśli masz w domu alergika, jest to typ filtra, w który powinien być wyposażony Twój oczyszczacz powietrza. Jakby tego było mało, udaje się również poprawić stan środowiska i uczynić je bardziej suchym, co pomaga zapobiegać wytwarzaniu wilgoci, która może być szkodliwa.
2. Jonizator.
Ten system filtrowania jest nieco bardziej zaawansowany, ponieważ działa za pomocą jonów ujemnych, które powodują opadanie toksycznych cząstek na ziemię poprzez działanie pola elektromagnetycznego. Innymi słowy, nie ma ich już w powietrzu i dlatego nie są już wdychane.
3. Węgiel aktywny.
Jeśli oprócz oczyszczenia powietrza z bakterii (pozostawiając tylko najczystsze cząsteczki) Twoim zamiarem jest wyeliminowanie nieprzyjemnych zapachów, najlepiej zdecydować się na ten rodzaj filtra, który je neutralizuje i jest idealny do kuchni.
4. Generatore ozonu.
W przypadku tego typu filtrów uwalniane są niewielkie ilości ozonu. Co jest osiągane? Pleśń i szkodliwe bakterie w zawiesinie są niszczone. Model ten nie jest jednak zalecany do użytku domowego (zwłaszcza jeśli mieszka w nim osoba cierpiąca na astmę). Najlepiej sprawdzi się w biurach lub powierzchniach komercyjnych.
5. Napromieniowanie światłem ultrafioletowym.
Ostatnim z najczęściej spotykanych typów filtrów w oczyszczaczach powietrza jest ten, który wykorzystuje promieniowanie ultrafioletowe do zabijania wszelkiego rodzaju bakterii, grzybów i alergenów. Aby jednak osiągnąć większą skuteczność, najlepiej stosować go w pomieszczeniach, w których nie ma zbyt wielu mebli.
Wskazówki dotyczące użytkowania oczyszczacza powietrza.
Powyżej wykazano już, że oczyszczacz jest wysoce zalecanym urządzeniem do poprawy jakości powietrza, którym oddychasz w swoim domu, zwłaszcza jeśli masz dzieci, osoby starsze, zwierzęta domowe lub osoby cierpiące na astmę, lub alergie.
Główna funkcja, która jest również wzbogacona o wszechstronność zastosowań, jaką zapewniają funkcje najnowszych modeli. Na przykład, można używać oczyszczacza w ciągu dnia i pozwolić mu regulować się w zależności od ilości wykrytych cząsteczek lub włączyć go przed snem i pozostawić włączony na całą noc w trybie cichym. Oprócz oczyszczania środowiska poprawi to jakość Twojego snu.
Jest również idealny do intensywnego stosowania w miesiącach wiosennych, zwłaszcza podczas alertów o wysokim stężeniu pyłków na zewnątrz. W tym przypadku można na przykład zaprogramować włączanie i wyłączanie urządzenia lub sterować nim zdalnie za pomocą aplikacji na podstawie wskaźników jakości powietrza wyświetlanych na telefonie komórkowym.
Konserwacja i czyszczenie dla optymalnej wydajności.
Wraz z najnowszą technologią, która ułatwia korzystanie z urządzenia z pełnym komfortem i wydajnością, istotne jest, aby zachować procedury czyszczenia urządzenia, zwłaszcza w odniesieniu do filtrów. Należy to robić zgodnie z instrukcjami producenta, średnio co 2 do 3 tygodni w przypadku filtrów wstępnych nadających się do prania. W tym sensie zwykle oczyszczacz wyposażony jest w alarm, który z wyprzedzeniem ostrzega użytkownika, kiedy należy wyczyścić filtry.
Aby rozpocząć to zadanie higieniczne, pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest oczywiście odłączenie oczyszczacza powietrza od sieci elektrycznej dla bezpieczeństwa. Po wykonaniu tych czynności kolejne kroki (zgodnie ze wskazaniami producenta) to wyczyszczenie zewnętrznej części i kratki oczyszczacza miękką, wilgotną szmatką oraz użycie podobnej szmatki (w tym przypadku suchej) do usunięcia kurzu, który zgromadził się w systemie filtracji. Ostatnią czynnością jest sprawdzanie stanu filtra długotrwałego działania co kilka miesięcy. Tylko w ten sposób można zapewnić optymalną wydajność.
Jak wybrać odpowiedni oczyszczacz powietrza dla domu?
Wiedząc wszystko powyższe, pozostaje tylko jeden ostatni aspekt: wybór oczyszczacza powietrza, który najlepiej pasuje do Ciebie i Twojego domu. Znalezienie idealnego modelu jest proste, jeśli najpierw weźmiemy pod uwagę wielkość naszego domu, ponieważ oczyszczanie powietrza w mieszkaniu o powierzchni 60m2 nie jest tym samym, co oczyszczanie powietrza w domu o powierzchni ponad 100m2. Dlatego zakup tak małego modelu, który nie wyeliminuje całkowicie wszystkich zanieczyszczeń w naszym domu, będzie bezużyteczny.
Zgodnie z tym pierwszym warunkiem, moc oczyszczacza powietrza, który zamierzasz kupić jest również punktem, na który należy uważnie patrzeć, a im większa jest jego moc, tym szybciej wykona swoją pracę. Ale oczywiście niektóre modele mogą generować pewien hałas podczas pracy z maksymalną mocą. Nie musisz się martwić, bo wiesz, że często mają one cichy tryb nocny, który można nawet zaprogramować z wyprzedzeniem.
A teraz na koniec, jeśli w domu jest palacz, najlepszym zakupem jest oczyszczacz powietrza z funkcją dezodoryzacji. Pożegnaj się z uciążliwymi spalinami za naciśnięciem przycisku, który czasami łączy się nawet z emisją delikatnych aromatów.